Home WiadomościZ kraju Bł. Władysław z Gielniowa  ważnym dla Polski świętym

Bł. Władysław z Gielniowa  ważnym dla Polski świętym

Redakcja

Bł. Władysław z Gielniowa  ważnym dla Polski świętym

Odpust bł. Władysława z Gielniowa , patrona Warszawy i patrona Polski ma miejsce 25 września. 

Jest  to ważne wydarzenie kościelne i patriotyczne dla Warszawy.

Uroczystości odbywają się w dwóch miejscach : w Dzielnicy Ursynów  w parafii bł. Władysława z Gielniowa na Natolinie oraz przy grobie Bł. o. Władysława w akademickim kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. 

Mszy świętej odpustowej w parafii bł. Władysława z Gielniowie  na Natolinie w niedzielę 24 września 2023 r. przewodniczył i homilię wygłosił  ks. kard. Kazimierz Nycz. 

W kazaniu ks. kard. Nycz podkreślił, że bł. Władysław z Gielniowa  to ważny dla Polski święty.  

„Należy go wspominać i o nim mówić, jako o wybitnym pisarzu i poecie , autorze poezji i pieśni i rozważań religijnych, oraz  duchownym, który zaczął wprowadzać język polski  do liturgii”, zalecił kaznodzieja. 

„Chociaż o. Władysław studiował na uniwersytecie w Krakowie, gdzie spotkał się z różnymi prądami ówczesnej Europy, powrócił  do Warszawy nie zmieniając swoich poglądów ”, podkreślił kard. Nycz . Hierarcha dodał że w czasach, gdy w Europie panowała powszechnie łacina,  o.  Władysław wprowadzał język polski do ewangelizacji i do liturgii.

„Bł. Władysław był wielkim głosicielem Jezusa Ukrzyżowanego, co wyrażał w swoich kazaniach i swojej twórczości, tym porwał Warszawę i dlatego  jest on dla nas tak ważnym świętym” mówił kaznodzieja.

Ks. kard. Nycz wspomniał też, że bł. ks. kard. Stefan Wyszyński był zafascynowany postacią bł. Władysława z Gielniowa. Dlatego też Prymas Tysiąclecia  uzyskał od papieża ponowne uznanie bł. Władysława z Gielniowa patronem Warszawy, co miało miejsce w grudniu 1962 r.  

W koncelebrze udział wzięli proboszczowie okolicznych parafii, księża diecezjalni  i współbracia  bł. Władysława ojcowie bernardyni wraz z o. Krystianem Olszewskim OFM , częstym bywalcem w parafii bł. Władysława z Gielniowa i w kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. 

Natomiast w sam dzień wspomnienia bł. Władysława z Gielniowa w poniedziałek 25 września  w kościele akademickim  św. Anny przy relikwiach bł. Władysława mszy św. odpustowej o godz. 15.00 przewodniczył i homilię wygłosił minister prowincjalny bernardynów o. Egidiusz Włodarczyk. 

W koncelebrze uczestniczyli bernardyni ze Skępego, Lublina , Warszawy i Radecznicy oraz rektor kościoła św. Anny ks. Mateusz Gawarski. 

Na te uroczystości przybyli autokarem pielgrzymi ze Skępego oraz liczni mieszkańcy stolicy i okolic.

Po mszy świętej duchowni wraz z wiernymi odmówili modlitwę o rychłą kanonizację patrona Warszawy oraz litanię do bł. Władysława z Gielniowa.   

Bł. Władysław z Gielniowa żył w latach 1440 -1505. Przez wieki był ceniony przez mieszkańców Warszawy, którzy wraz z pielgrzymami gromadzili się na modlitwie przy grobie świętego  i obnosili jego relikwie w ulicznych procesjach. 

Senat Warszawy w dowód wdzięczności za jego cuda uczynił o. Władysława z Gielniowa opiekunem i patronem Warszawy 15 czerwca 1604 r. 

Po raz drugi patronem miasta o. Władysław został ogłoszony na prośbę wiernych dekretem oficjała warszawskiego ks. Stefana Wierzbowskiego w 18 kwietnia 1705 r .

Na prośbę Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego 19 grudnia 1962 r. papież Jan XXIII na ogłosił bł. Władysława głównym patronem Warszawy.

Obecnie bł. Władysław patronuje Warszawie wraz z Matką Boską Łaskawą z wizerunku NM Panny Łaskawej w kościele jezuitów obok katedry św. Jana. 

Bernardyni każdego miesiąca przybywają ze swych  klasztorów aby modlić się wraz z czcicielami świętego przy jego relikwiach w kaplicy bł. Władysława w kościele św. Anny na Starówce, wypraszając dar kanonizacji patrona Warszawy.  

Takie same modlitwy mają miejsce w bernardyńskich kościołach m.in. w Warszawie i Skępem oraz w parafii bł. Władysława  w Gielniowie, jak też  w wielotysięcznej  parafii bł. Władysława z Gielniowa na warszawskim Ursynowie Natolinie.

W stolicy przy parafii bł. Władysława działa Towarzystwo bł. Władysława z Gielniowa, które krzewi kult patrona Warszawy a poczet sztandarowy Towarzystwa wystawiany jest na wielu warszawskich uroczystościach kościelnych i patriotycznych. 

Od 5 lat istnieje,  śpiewa na mszach i koncertuje w Warszawie zespól śpiewaczy „Schola Cantorum Beati Vladislai” . Zespół  jest związany z „Fundacją Błogosławionego Władysława z Gielniowa” .

Od 518 lat relikwie bł. Władysława z Gielniowa spoczywają i  są czczone w bernardyńskim, dziś akademickim kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu, gdzie był pochowany bł. o. Władysław.  Czciciele bł. Władysława z Gielniowa mają nadzieję, że kościół ten stanie sanktuarium  patrona Warszawy.

Anna Dziemska 
Foto: Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda