Home WiadomościZe Świata Wiedeń: zakony zapraszają na Europejski Kongres „Integracji Społecznej”

Wiedeń: zakony zapraszają na Europejski Kongres „Integracji Społecznej”

Redakcja

W coraz bardziej zróżnicowanym i globalnie połączonym świecie, kwestia „integracji społecznej” dotyczy wszystkich; w poszukiwaniu rozwiązań tego problemu, dwa zakony – bonifratrów i Zgromadzenie Sióstr Szpitalnych od Najświętszego Serca Jezusa – organizują 16 czerwca w Wiedniu pierwszy Europejski Kongres „Integracji Społecznej”. Jego głównym mówcą będzie Johannes Rauch, federalny minister spraw społecznych, zdrowia, opieki i ochrony konsumentów w austriackim rządzie. Program obejmuje interaktywne dyskusje, warsztaty i prezentacje. „Razem możemy utorować drogę do bardziej integracyjnego społeczeństwa i doprowadzić do trwałych zmian” – czytamy w zapowiedzi tego wydarzenia.

Celem kongresu jest zgromadzenie ekspertów, profesjonalistów, naukowców, decydentów i działaczy z różnych dziedzin, aby ułatwić intensywną wymianę wiedzy, doświadczeń i najlepszych praktyk, poinformowali organizatorzy.

Tematy obejmują innowacje i integrację, stygmatyzację i autostygmatyzację, sztukę i teatr jako narzędzia integracji oraz samostanowienie i integrację. Do podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami zostali zaproszeni znani eksperci, aby „ wspólnie omówić innowacyjne podejścia i sprawdzone praktyki w dziedzinie integracji społecznej”.

Inicjatorem kongresu jest Grupa Robocza ds. Integracji Społecznej. Stanowi ona część Komisji Europejskiej, której przewodniczy brat Joaquim Erra, radny generalny bonifratrów. Zadaniem grupy roboczej jest promowanie wymiany wiedzy i inicjatyw oraz realizacja wspólnego planowania europejskich prowincji w dziedzinie integracji społecznej. W skład grupy roboczej wchodzą przedstawiciele z każdej europejskiej prowincji bonifratrów (Polska, Bawaria, Austria, Francja, Lombardia-Wenecja, Rzym, Hiszpania, Portugalia, Europa Zachodnia) oraz przedstawicieli sióstr szpitalnych.

Austriacka prowincja bonifratrów jest jedną z 20 prowincji zakonnych na całym świecie. Bracia bonifratrzy są obecni w 52 krajach. Misję szpitalną realizują w 396 placówkach opieki zdrowotnej i społecznej na wszystkich kontynentach. Placówki te są prowadzone przez 983 braci zakonnych na całym świecie i zatrudniają około 64 000 świeckich pracowników etatowych i 29 000 wolontariuszy

Austriacka prowincja zakonu, z siedzibami w Austrii, Czechach, na Węgrzech i Słowacji, prowadzi dwanaście szpitali zatrudniających prawie 9 000 pracowników w około 30 miejscach. Ponadto prowadzone są inne placówki opieki społecznej i zdrowotnej, takie jak domy dla osób w podeszłym wieku i domy opieki, ośrodki dla osób niepełnosprawnych, oddziały terapeutyczne dla pacjentów uzależnionych od narkotyków, hospicja, a także ośrodki spa i odnowy biologicznej. Wzorem założyciela zakonu, św. Jana Bożego (1495-1550), opieką otaczani są ludzie bez względu na pochodzenie, wyznanie, płeć czy status społeczny.

Zgromadzenie Sióstr Szpitalnych od Najświętszego Serca Jezusa nie ma swojej placówki w Austrii. Zostało założone w 1881 r. przez włoskiego księdza i zakonnika Benedykta Menni (1841-1914), którego w 1999 roku kanonizował papież Jan Paweł II. Obecnie ten zakon żeński działa w sektorze społecznym w ponad 20 krajach w Europie, Ameryce Łacińskiej, Afryce i Azji Południowo-Wschodniej.

ts (KAI) / Wiedeń

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda