Synod o synodalności daje nam wyjątkową możliwość poznania perspektywy Kościoła na różnych kontynentach. Takie spojrzenie może być dla nas bardzo wartościowe: pozwala zobaczyć w ilu miejscach borykamy się z tymi samymi problemami oraz w jakich sprawach się różnimy. Ponadto daje możliwość przyjrzenia się proponowanym rozwiązaniom. Pewnie nie wszystkie propozycje pochodzące z Afryki, Oceanii czy Bliskiego Wschodu da się zastosować w naszych polskich realiach. Ale mimo wszystko może być to cenny punkt widzenia, inspiracja dla działań, które i my możemy podjąć, aby odnowić nasze rodziny, parafie i diecezje.
Lekturę dokumentów końcowych proponujemy rozpocząć od podsumowania Zgromadzenia Kontynentalnego w Pradze (dostępny tutaj>>>).
W treści tego dokumentu po krótkim nakreśleniu pewnych podstawowych elementów kontekstu, w którym żyją i działają Kościoły europejskie, i w którym zatem należy umieścić także praskie zgromadzenie kontynentalne, znajdziemy wskazanie siedmiu inspiracji, na których można oprzeć drogę ku Kościołowi synodalnemu w perspektywie europejskiej, a jednocześnie siedmiu napięć, będących wyzwaniem w kontynuowaniu drogi w odczuciu Kościołów europejskich; następnie dokument zakończy się sformułowaniem tego, co Kościoły europejskie uważają za priorytety w pracach Zgromadzenia Synodalnego w październiku 2023 roku.
Ponadto, jak poprzednio, zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi wiadomościami dotyczącymi synodu (m. in. wywiad z abp. Gądeckim “O jaką synodalność chodzi?”). Wszystkie aktualności dostępne są tutaj>>>