Home WiadomościZe Świata Film o wystawie Mariana Kołodzieja prezentowany w Instytucie Ronalda Reagana

Film o wystawie Mariana Kołodzieja prezentowany w Instytucie Ronalda Reagana

Redakcja

W ramach wystawy prezentowanej przez Prezydenckią Fundację i Instytut Ronalda Reagana, mającej tytuł: Auschwitz – Nie tak dawno temu. Nie tak daleko, 14 czerwca 2023 r. odbędzie się w Bibliotece Prezydenckiej Ronalda Reagana w kalifornijskim Simi Valey projekcja i prezentacja nagradzanego filmu dokumentalnego Labirynt: Świadectwo Mariana Kołodzieja.

Po projekcji filmu organizatorzy zapraszają na rozmowę z producentem filmu ks. Ronem Schmidtem, reżyserem Jasonem Schmidtem oraz dr Michaelem Berenbaumem, wybitnym badaczem Holokaustu i kuratorem wystawy Auschwitz. Nie tak dawno temu. Nie tak daleko.

Dokument był pokazywany na 21 festiwalach filmowych i emitowany na antenie PBS. Dr Berenbaum opisuje film jako “historyczny cud i duchowy klejnot”. Aby zarejestrować się na wydarzenie i/lub zakupić w przedsprzedaży płytę DVD, należy odwiedzić stronę internetową https://reaganfoundation.my.salesforce-sites.com/events/cnp_paas_evt__ExternalRegistrationPage?Site_Id=a2E1Q000001jkCZUAY

Marian Kołodziej znalazł się w pierwszym transporcie do Auschwitz 14 czerwca 1940 roku. Otrzymał numer 432. Przeżył i przez 50 lat nie opowiadał o swoich obozowych przeżyciach. Po ciężkim udarze mózgu w 1993 r. rozpoczął rehabilitację, wykonując rysunki piórkiem i tuszem przedstawiające przeżycia, których on i inni więźniowie doświadczali w obozie koncentracyjnym. Te rysunki, w ich szkieletowych formułach, są porywającym obrazem bólu, śmierci i okropności obozu. Większość rysunków to wspomnienia piekielnych przeżyć młodego człowieka w Auschwitz, ale niektóre opowiadają o różnorakich aktach dobroci i przejawach godności człowieka, czego szczególnym przykładem w rysunkach Kołodzieja jest św. Maksymilian Kolbe. Opowieści Mariana o przetrwaniu, o wytrwałości, o życiu przed, w trakcie i po Auschwitz są świadectwem siły ludzkiego ducha. Rysunki i instalacje artystyczne Kołodzieja, które nazwał Labiryntem, wypełniają duże podziemia kościoła franciszkanów w Harmężach, niedaleko obozu Auschwitz i wprowadzają zwiedzających w dramatyczną rzeczywistość obozowych przeżyć.

Opracowano na podstawie: www.reaganfoundation.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda