Home WiadomościZ kraju Warszawa: rozpoczęły się XXVIII Targi Wydawców Katolickich

Warszawa: rozpoczęły się XXVIII Targi Wydawców Katolickich

Redakcja

XXVIII Targi Wydawców Katolickich rozpoczęły się w czwartek w południe w Arkadach Kubickiego przy Zamku Królewskim w Warszawie. W wydarzeniu promującym czytelnictwo książek o tematyce religijnej bierze udział ponad 120 wydawców. Na czterodniową imprezę złożą się tradycyjnie spotkania autorskie, panele dyskusyjne, warsztaty edukacyjne i pokazy filmowe.

Otwarciu Targów jak co roku towarzyszyło ogłoszenie laureatów nagród „Feniks”, przyznawanych przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, które jest organizatorem imprezy wystawienniczej. Oficjalne otwarcie targów i ogłoszenie laureatów nagrody nastąpiło w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego.

Okolicznościowe listy do uczestników Targów wystosowali prezydent Andrzej Duda, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Podkreślili w nich, że książka religijna w jej różnych formatach cieszy się nadal dużą popularnością. Życzyli też, aby obcowanie z przekazem wiary za pośrednictwem tych wydawnictw przybliżało czytelników do Boga i do drugiego człowieka.

Obecny na otwarciu sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Artur Miziński przypomniał, że słowo pisane od dawien dawna kształtuje przywiązanie do wartości chrześcijańskich, które powinny być obecne w sercu każdego człowieka. Zaprosił też nie tylko do głębokiego duchowego przeżycia całej imprezy, ale i do owocnych zakupów na stoiskach poszczególnych wydawców katolickich.

Prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich ks. Roman Szpakowski SDB podkreślił, że każde targi książek, a zwłaszcza książki katolickiej, są i zawsze powinny być „czasem siania dobrego słowa” wyrażanego w rozmaity sposób oraz osobistego spotkania się czytelnika z propozycjami wydawców. Podziękował też samym wydawcom, którzy od lat przyjeżdżają na warszawską imprezę. – Bez was tych targów po prostu by nie było – przyznał.

Nagrodę główną „Feniksa Złotego” otrzymał w tym roku kard. Gerhard Ludwig Müller z Niemiec, emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Nagroda została przyznana w dowód „wielkiego uznania i wdzięczności Stowarzyszenia Wydawców Katolickich dla wielkiego i oryginalnego Teologa, który umiejętnie przedstawia w tych trudnych czasach poważne kwestie dogmatyczne przekazu wiary Kościoła”, m.in. w światowym bestsellerze „Dogmatyka katolicka”, przełożonym na wiele języków świata.

Jak podkreślono, kard. Müller to wielki teolog, prawdziwy przyjaciel Polski i autentyczny człowiek wiary, który w ogłoszonym „Manifeście wiary” wyraża „swój głośny krzyk w sprawach wiary i nauczania tego, co przeciwstawia się najgorszym oszustwom obecnego czasu, a którym stanowczo sprzeciwia się Katechizm Kościoła Katolickiego”.

Niemiecki purpurat w trakcie targów weźmie udział w sobotę w panelu dyskusyjnym na temat testamentu duchowego papieża Benedykta XVI a na zakończenie całego wydarzenia będzie przewodniczyć Mszy św. w intencji autorów, wydawców i czytelników w niedzielę o godz. 12.30 w katedrze warszawsko-praskiej.

„Feniks Specjalny 2023” powędrował w tym roku do ks. prof. Edwarda Stańka. „Teolog, a jednocześnie wychowawca kilku pokoleń teologów. Wytrwały organizator życia akademickiego i naukowego. Aktywny duszpasterz, prowadzący rekolekcje parafialne skierowane do odbiorców duchownych i świeckich, w tym środowisk akademickich i inteligenckich. Kreatywny i niestrudzony autor ponad 70 publikacji książkowych, przede wszystkim dedykowanych tematyce ewangelizacyjnej, które trafiły do ogromnej rzeszy czytelników – nie tylko w Polsce, ale także – dzięki tłumaczeniom – w kilku krajach Europy Wschodniej i Środkowej” – tak brzmi uzasadnienie przyznanej nagrody.

„Feniks Specjalny” w kategorii „Multimedia” przyznano Polskiemu Radiu S.A. m.in. za „ewangelizacyjne zaangażowanie wyrażone za pośrednictwem stałej aktywności informacyjnej o działalności Stolicy Apostolskiej, transmisji z krajowych i światowych wydarzeń religijnych”. Z kolei „Feniks Medialny” został przyznany TVP Polonia w uznaniu dorobku 30 lat działalności i „za kreowanie i produkcję bogatej oferty kulturalnej, edukacyjnej i informacyjnej, która sprawia, że każdy z naszych rodaków, niezależnie od miejsca na świecie, w którym przebywa, może w każdej chwili poczuć i pielęgnować w sobie ducha polskości”.

„Feniksy Specjalne” przyznano ponadto Leszkowi Sosnowskiemu – założycielowi Wydawnictwa Biały Kruk, Małgorzacie Żaryn i Barbarze Konarskiej – za zainicjowanie Marszu Papieskiego w 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, poecie Robertowi Gawłowskiemu oraz dr. Alfredzie Walkowskiej – założycielce Polskiego Centrum św. Hildegardy.

Nagrody i wyróżnienia przyznano w 19 kategoriach tematycznych, m.in. literackiej, edytorskiej, translatorskiej, multimedialnej, publicystyki religijnej czy muzyki chrześcijańskiej. Jedną z wyróżnionych w kategorii „Duchowość” została red. Joanna Operacz z Katolickiej Agencji Informacyjnej wraz z mężem Włodzimierzem Operaczem za książkę „Boży Wojownik. Opowieść o św. Andrzeju Boboli” wydaną przez Wydawnictwo Esprit.

Gala wręczenia nagród „Feniks” odbędzie się w sobotę 21 kwietnia o godz. 19.30 w katedrze warszawsko-praskiej. Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert „Pieśń nad Pieśniami w muzycznej adaptacji tekstu według Biblii Jerozolimskiej” w wykonaniu Agnieszki Fiuk i zespołu wokalno-instrumentalnego „Euforia”.

Program XXVIII Targów Wydawców Katolickich obfitować będzie w ponad 150 wydarzeń, przede wszystkim będzie to kilkadziesiąt godzin spotkań skoncentrowanych wokół książek o tematyce religijnej. Organizatorzy i wystawcy zadbali, aby zadośćuczynić potrzebom czytelników, dlatego chcą skupić ich uwagę i aktywność wokół spotkań z udziałem blisko 100 autorów, premier wydawniczych oraz paneli dyskusyjnych.

W czwartek i sobotę odbędą się m.in. debaty poświęcone kondycji muzyki chrześcijańskiej w Polsce. W piątek Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej zaprasza na spotkanie z dyrektorem tej instytucji prof. Janem Żarynem i prof. Rafałem Łatką z Biura Badań Historycznych IPN nt. „Atak na Kościół i Jana Pawła II”. Z kolei w sobotę czeka czytelników debata „Kto boi się Jana Pawła II? Aktualność dziedzictwa” z udziałem bp. Rafała Markowskiego (Archidiecezja Warszawska), prof. Jana Grosfelda (UKSW), red. Marcina Przeciszewskiego (KAI), red. Grzegorza Polaka (Muzeum Jana Pawła i Prymasa Wyszyńskiego) oraz Michała Senka (Centrum Myśli Jana Pawła II).

Kilkanaście produkcji dokumentalnych i fabularnych dotyczących ważnych postaci z wspólnej historii naszej ojczyzny i Kościoła to z kolei propozycja organizatorów dla wszystkich miłośników kinematografii o tematyce religijnej. Z okazji przypadającego w tym roku 30-lecia TVP Polonia Telewizja Polska zaprasza na bezpłatne seanse filmów o św. Janie Pawle II, bł. kard. Stefanie Wyszyńskim i bł. ks. Jerzym Popiełuszce.

Pełen program wszystkich wydarzeń targowych dostępny jest na stronie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich www.swk.pl

Prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich ks. Roman Szpakowski SDB zaznacza, że jak co roku Targi Wydawców Katolickich wpisują się w najważniejsze aktualne wydarzenia kulturalne i te dotyczące Kościoła w Polsce, co ma swoje odzwierciedlenie m.in. w tematyce dyskusji panelowych i spotkań autorskich. – W tym roku powinny szczególnie wybrzmieć takie tematy jak rok duszpasterski „Wierzę w Kościół Chrystusowy” czy zbliżające się powoli Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, a także Rok Mikołaja Kopernika i Rok Jana Matejki – poinformował dyrektor Targów.

Patronat honorowy nad imprezą sprawują prezydent RP Andrzej Duda i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Jednym z patronów medialnych jest Katolicka Agencja Informacyjna.

lk / Warszawa
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda