Bp Grzegorz Balcerek przewodniczył uroczystej Mszy św. z okazji 25-lecia parafii pw. św. Jadwigi Królowej prowadzonej przez Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej na poznańskim Umultowie. „Ileż dobra duchowego dokonało się na tym miejscu w sercach ludzi” – mówił poznański biskup pomocniczy podczas uroczystości.
„Misja tworzenia nowej parafii i budowania nowego kościoła jest w każdych czasach wielkim wyzwaniem i zadaniem, po ludzku sądząc, przekraczającym nasze ograniczone siły. Sam tego doświadczyłem, kiedy w 1987 r. abp Jerzy Stroba powierzył mi takie zadanie na Osiedlu Bolesława Chrobrego. Modlitwa dziękczynienia, także ta dzisiejsza, za Waszą parafię, jest aktem pokory, uznaniem, że bez łaski Bożej niczego prawdziwie dobrego nie można na ziemi dokonać” – zauważył bp Balcerek.
Nawiązał do biskupiego hasła abp. Stroby – Da instrumentum Tuum esse, Daj mi Boże być Twoim narzędziem. „Bóg swoich dzieł nie dokonuje sam. Potrzebuje ludzi. Jakie to ważne, byśmy zawsze byli dobrymi narzędziami nie we własnych, ale w rękach Pana Boga!” – podkreślił bp Balcerek.
Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej zauważył, że parafia jest widzialnym znakiem niewidzialnej łaski Boga prowadzącej ludzi do zbawienia. „Znakiem widzialnym jest wspólnota, jaką tworzycie, gromadząc się w Imię Jezusa Chrystusa by sprawować świętą liturgię, a przez to oddać chwałę Trójcy Świętej. Znakiem widzialnym Kościoła jest głoszenie słowa Bożego w różnoraki sposób – w homiliach, katechezach, grupach duszpasterskich, indywidualnych spotkaniach, na wzór Chrystusa, który głosił wielkie katechezy rzeszom ludzi, formował uczniów i apostołów, rozmawiał z poszczególnymi ludźmi, by doprowadzić ich do wiary. Znakiem widzialnym żywego Kościoła są dzieła miłosierdzia” – mówił bp Balcerek.
Księża chrystusowcy rozpoczęli posługę duszpasterską na Umultowie w Poznaniu w 1997 r. Dzięki ich staraniom powstała świątynia wraz z zabudowaniami parafialnymi.
ms / Poznań
KAI