Obchody 100-lecia kanonicznego zatwierdzenia Zgromadzenia Michalitów z udziałem bpa Aleksandra Kaszkiewicza w Wasyliszkach na Białorusi.
30 lipca br. w parafii św. Jana Chrzciciela w Wasyliszkach (dekanat Szczuczyn), gdzie posługę duszpasterską pełnią michalici – zakonnicy ze Zgromadzenia św. Michała Archanioła – obchodzono 100-lecie kanonicznego zatwierdzenia tej wspólnoty z udziałem biskupa grodzieńskiego Aleksandra Kaszkiewicza.
Uroczysta Msza dziękczynna zgromadziła wielu parafian i gości, w tym przedstawicieli władz samorządowych. Przybyli zaproszeni księża i siostry zakonne. Zebrani razem dziękowali za dar, jakim dla diecezji grodzieńskiej są michalici i za ich ofiarną posługę.
Wszystkich powitał proboszcz parafii ks. Stanisława Pytel CSMA. Ksiądz przypomniał, że uroczystość była zaplanowana na zeszły rok, ale uniemożliwiła to pandemia, dlatego odbywa się teraz, pod koniec roku jubileuszowego tej zakonnej rodziny.
Jak dodał proboszcz, prawdopodobnie Opatrzność Boża sprawiła, że podczas tej celebracji grupa młodzieży otrzyma sakrament bierzmowania. To chyba nie przypadek, bo między innymi charyzmatem Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła, założonego w Polsce na początku XX wieku przez bł. ks. Bronisława Markiewicza, jest troska o dzieci i młodzież, szczególnie o najbiedniejszych pośród nich, zaniedbanych, opuszczonych i osieroconych.
Biskup Aleksander Kaszkiewicz odprawił Mszę św. w intencji całej wspólnoty parafialnej na czele z ks. Proboszczem i siostrami zakonnymi ze Zgromadzenia Sióstr Świętego Michała Archanioła (michalitki).
W homilii hierarcha podkreślił, że wspólnota św. Michała Archanioła jest „wielkim darem nie tylko dla swoich członków, ale także wielce ubogaciła cały Kościół, przyczyniła się i nadal przyczynia do rozszerzania Królestwa Bożego na ziemi, głoszenia Dobrej Nowiny i świadectwa wiary współczesnemu światu”.
W dalszej części homilii biskup zwrócił uwagę na postać błogosławionego założyciela michalitów, księdza Bronisława Markiewicza, który niewątpliwie był mężem Bożym, gorliwym kapłanem, świadkiem Chrystusa i prorokiem swoich czasów.
Pasterz Kościoła Grodzieńskiego zauważył, że wspólnota założona przez księdza Markiewicza przeszła próbę czasu, żyje i rozwija się. „Tylko Pan Bóg wie, jak wielu młodym ludziom na całym świecie michalici pomogli wejść w dorosłe życie, zdobyć wykształcenie i pracę, wytrwać w wierze i nie zepsuć się moralnie” – dodał hierarcha.
Młodym ludziom, którym w Wasyliszkach tak ofiarnie służą księża michalici i siostry michalitki ks. Biskup życzył, aby zawsze gorliwie prowadzili chrześcijańskie życie, na wzór Założyciela tej wspólnoty. Biskup Aleksander podziękował także rodzinie zakonnej michalitów za ponad 30-letnią obecność w Kościele lokalnym, która przynosi wspaniałe owoce.
„Odradza się żywy Kościół, rozwija się duszpasterstwo parafialne, wybudowano nowe kościoły i kaplice, domy parafialne i klasy katechetyczne, wyremontowano i odnowiono sanktuaria, które wierzącym odebrał swego czasu wojujący ateizm, a następnie zwrócił w opłakanym stanie” – wymienił zasługi michalitów hierarcha.
Na zakończenie Eucharystii dzieci i młodzież podziękowały proboszczowi i siostrom zakonnym: Stanizji i Antoninie za troskę o ich rozwój duchowy.
Na Białorusi michalici posługują: w diecezji grodzieńskiej (parafia Św. Jana Chrzciciela w Wasyliszkach, parafia Świętych Piotra i Pawła w Wasyliszkach Starych i parafia Trójcy Przenajświętszej w Szydłowicach) oraz w archidiecezji mińsko-mohylewskiej (parafia Matki Bożej Różańcowej w Mińsku i parafia Św. Michała Archanioła w Gatowo).
Więcej (zdjęcia) na: www.michalici.pl