Home WiadomościZe Świata Papież: głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka

Papież: głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka

Redakcja

– Głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka – napisał papież Franciszek w przesłaniu do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.

Odczytał je sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Paul Gallagher podczas inauguracji trzydniowego spotkania będącego przygotowaniem do oenzetowskiego szczytu na temat systemów dystrybucji żywności. Spotkanie odbywa się w siedzibie FAO w Rzymie, zaś szczyt zaplanowano na wrzesień w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

Zdaniem papieża, potrzebna jest „radykalna zmiana”. Nie wystarczy bowiem skupienie się na technologiach zwiększających produkcję żywności na naszej planecie, jeśli ich rezultatem jest „sterylizacja przyrody”, a wielu ludzi i tak pozostaje „bez chleba powszedniego”.

Sytuacja ta „stanowi prawdziwe zgorszenie, zbrodnię łamiącą podstawowe prawa człowieka”, a także niesprawiedliwość, którą wszyscy „są zobowiązani wykorzeniać konkretnymi działaniami, dobrymi praktykami oraz odważną polityką lokalną i międzynarodową”.

Franciszek podkreślił, że do osiągnięcia celu „zero głodu” nie wystarczy sama produkcja żywności, ale potrzebna jest „nowa mentalność, holistyczne podejście i koncepcja systemów żywnościowych, które chronią Ziemię i zachowują w centrum godność osoby ludzkiej”. Dla nakarmienia ludzkości konieczne jest zarówno zapewnienie wystarczającej liczby żywności w skali świata, jak i „godziwej pracy na szczeblu lokalnym”. Trzeba również odbudować centralną rolę rolnictwa i przyznać mu priorytet w decyzjach politycznych i gospodarczych.

Papież wskazał, że „istotną częścią składową systemów żywnościowych jest rodzina”, w której ludzie uczą się „korzystać z owoców Ziemi bez wykorzystywania jej” i odkrywają „style życia szanujące dobro osobiste i wspólnotowe”.

Zaznaczył, że każdy ponosi odpowiedzialność za realizację marzenia „o świecie, w którym chleb, woda, lekarstwa i praca są w obfitości i najpierw docierają do najuboższych”. Jest to „szlachetny cel”, któremu służą Stolica Apostolska i Kościół katolicki. – Nikt nie powinien być pominięty – głosi papieskie przesłanie. Każda osoba powinna móc zaspokoić swe podstawowe potrzeby, aby „tworzyć pokojowe, dostatnie i naprawdę braterskie społeczeństwo”.

KAI / jb

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda