W środę 23 czerwca 2021 roku w sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu oficjalnie rozpocznie się Kapituła Wyborcza i dla Spraw polskiej prowincji saletynów. Przewodniczyć jej będzie przełożony generalny Zgromadzenia ks. Silvano Marisa MS. Tematem obrad są słowa zaczerpnięte z formuły ślubów zakonnych, składanych przez saletynów: „Aby odpowiedzieć na wezwanie Maryi z La Salette, Pojednawczyni grzeszników”.
We wtorek 22 czerwca dzień skupienia dla kapitulantów poprowadził bp prof. Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. W wygłoszonych konferencjach zwrócił on uwagę, iż styl i tempo życia współczesnego świata silnie odciska się na sposobie przeżywania życia zakonnego. W związku z tym zakonnicy muszą ciągle wsłuchiwać się w głos Ducha Świętego, by dobrze rozeznawać i mądrze podejmować decyzje związane z ich życiem i apostolstwem.
Biskup przypomniał też główne przesłanie dokumentu Stolicy Apostolskiej „Rozpoznawajcie”. Osoby konsekrowane mają być prorokami, którzy świadczą o królestwie Boga na ziemi i zapowiadają, jakie będzie królestwo Boże w swej doskonałości. Pierwszym z wymiarów tego proroctwa jest czuwanie, czyli otwartość na działanie Ducha Świętego. Jego przejawem jest odwaga w odpowiadaniu na współczesne znaki czasu i nowe horyzonty posługi apostolskiej. Drugi wymiar to życie Ewangelią, słuchanie słowa Bożego na wzór Maryi. Trzecim wymiarem jest pośredniczenie. Zakonnik musi być świadomy swojej odpowiedzialności za głoszenie Dobrej Nowiny, które dokonuje się przede wszystkim poprzez bycie z ludźmi.
W obradach bierze udział 35 kapitulantów. Wśród nich są delegaci z urzędu – członkowie obecnego Zarządu Prowincjalnego i przełożony okręgu szwajcarskiego oraz delegaci wybrani przez prowincję, reprezentujący nie tylko Polskę, lecz także dzieła misyjne. W gronie członków Kapituły jest również brat zakonny. Większość delegatów to doświadczeni kapitulanci. Najstarszy uczestnik kapituły ma 74 lata, zaś najmłodszy 36 lat.
Główne zadania Kapituły Prowincjalnej to m.in.: wybór prowincjała i jego asystentów, okresowe zbadanie stanu prowincji i ustalenie wytycznych dla nowo wybranej Rady Prowincjalnej, czuwanie nad apostolstwem, duszpasterstwem powołań i formacją zakonną, analiza spraw przedstawionych przez prowincjała lub w postulatach członków prowincji, zalecenie podjęcia nowych dzieł lub zaniechanie już istniejących.
Zgodnie z procedurą, Kapituła wysłucha najpierw sprawozdania ks. prowincjała Grzegorz Zembronia MS i raportu ekonoma prowincjalnego ks. Czesława Hałgasa MS. W dalszej kolejności Kapituła dokona wyboru prowincjała i jego asystentów na trzyletnią kadencję. Następnie obradować będzie nad sprawami dotyczącymi życia i posługi saletynów oraz nad postulatami, które zostały przedstawione przez członków prowincji. Obrady zakończy głosowanie nad podjętymi uchwałami.
Prosimy o modlitwę w intencji Kapituły Prowincjalnej i jej uczestników.
Za: www.saletyni.pl