Jan Paweł II
«INTER SANCTOS». LIST APOSTOLSKI OGŁASZAJĄCY ŚW. FRANCISZKA Z ASYŻU PATRONEM EKOLOGÓW
Rzym, u św. Piotra, pod pieczęcią Rybaka, 29 listopada 1979 r.
Na wieczną rzeczy pamiątkę. Słusznie św. Franciszka z Asyżu wymienia się wśród świętych i wybitnych mężów, którzy uważali przyrodę za przedziwny dar Boży ofiarowany ludziom. On szczególnie przeżywał wszystkie dzieła Stwórcy i jak gdyby z Bożego natchnienia wyśpiewał przepiękny Hymn stworzenia, w którym zwłaszcza przez brata słońce, księżyc i gwiazdy złożył należną cześć, chwałę i wszelkie uwielbienie najwyższemu, wszechmocnemu i dobremu Panu.
Czcigodny nasz brat Silvius Oddi, Kardynał Rzymskiego Kościoła, Prefekt Kongregacji do Spraw Duchowieństwa – przedkładając bardzo stosowną propozycję, szczególnie w imieniu członków Międzynarodowego Instytutu Badania Środowiska i Ekologii (Planning environmental and ecologycal Institute for quality life) – prosił Stolicę Apostolską, aby ogłosić św. Franciszka z Asyżu Patronem ekologów.
Na podstawie orzeczenia Kongregacji Sakramentów i Spraw Kultu Bożego, mocą tego dokumentu ogłaszamy na zawsze św. Franciszka z Asyżu Patronem ekologów, dołączając wszelkie uprawnienia i należne przywileje liturgiczne bez względu na jakiekolwiek przeciwne zarządzenia. Ogłaszając niniejsze postanowienie chcemy, aby – sumiennie przestrzegane – posiadało moc obowiązującą teraz i w przyszłości.
Dan w Rzymie, u św. Piotra, pod pieczęcią Rybaka, dnia 29 listopada roku Pańskiego 1979, w drugim roku naszego Pontyfikatu.
Augustinus Card. Casaroli
a publicis Ecclesiae negotiis
(Tłumaczył Ambroży Szajda OFM z tekstu łacińskiego zamieszczonego w „Acta Ordinis Fratrum Minorum”, 99, 1980, s. 24
Copyright © Konferencja Episkopatu Polski