Trzy dni muzyki, aby dać znak nadziei, mimo aktów przemocy, jakie w ostatnich tygodniach wybuchły w Ziemi Świętej: takie jest przesłanie Ein Karem Music Festival, który odbył się w dniach 15-17 maja w sanktuarium franciszkańskim Świętego Jana Chrzciciela w Ein Karem.
Fr. Alberto Joan Pari – dyrektor „Magnificat” (Instytutu Muzyki Kustodii Ziemi Świętej) stwierdził przy tej okazji: „Zdecydowaliśmy, aby festiwal odbył się, także: by dać znak nadziei, iż jest możliwe dla muzułmanów, chrześcijan i żydów współpracować na rzecz czegoś pięknego. Takie jest również przesłanie naszego Instytutu „Magnificat”… To był pierwszy festiwal na świeżym powietrzu, który odbył się po roku pandemii. Pragniemy odpowiedzieć na przemoc i szaleństwo tych dni poprzez muzykę i pozytywne przesłania”.
Podczas pierwszego dnia festiwalu (15.05) orkiestra Instytutu „Magnificat” wykonała różnorodny repertuar, poczynając od klasyki, aż do współczesnej muzyki arabskiej. Drugi dzień (16.05) poświęcony był muzyce jazzowej, natomiast trzeci dzień festiwalowy (17.05) wypełniła muzyka barokowa.
Festiwal Muzyczny odbywa się od sześciu lat, natomiast po raz pierwszy odbył się w tym roku w Ein Karem. Warto odnotować słowa dyrektora festiwalu – Khen Zimbalisty: „Fr. Wojciech – gwardian klasztoru, otworzył swe serce i zechciał nas tutaj przyjąć. Czuliśmy się tu jak w raju, mając także możliwość zatrzymania się w klasztornym Guest House. To było dla nas coś niezwykle ważnego, móc widzieć oddanie Fr. Wojciecha, Fr. Alberto, jak i Fr. Seweryna, który zatroszczył się o kuchnię i całą gościnę”.
Khen Zimbalista jest dyrektorem i dyrygentem Zimbalista Music Factory – instytucji dydaktyczno-artystycznej, w skład której wchodzą profesorowie i studenci, którzy przygotowują, a następnie wykonują wspólnie muzykę; zarówno Arabowie, jak Żydzi, muzułmanie, jak i chrześcijanie. Jest to wyjątkowa inicjatywa, która ukazuje pokój poprzez wspólne uprawianie muzyki.