10 tys. metrów kwadratowych – to powierzchnia video mappingu, wyświetlanego na fasadach kościołów i innych budynków w centrum w Asyżu. W ramach projektu “Boże Narodzenie Franciszka” (wł. Il Natale di Francesco) wyświetlane są sceny z fresków Giotta, które mają nie tylko przybliżyć przechodniom biblijne wydarzenia związane z Narodzeniem Pańskim, ale też sprawić, by poczuli się ich uczestnikami – tłumaczą pomysłodawcy, ojcowie franciszkanie z Asyżu.
Pomysł stworzenia wirtualnej szopki na ulicach miast, której sceneria zaczerpnięta jest z arcydzieł malarza i tercjarza franciszkańskiego Giotta di Bondone, wiąże się z postacią św. Franciszka z Asyżu, który ponad wszystko cieszył się z przeżywania świąt Narodzenia Pańskiego.
“Franciszek chciał, aby wszyscy świętowali i proponujemy, abyście doświadczyli tego w zanurzeniu szopki. Widzimy w szopce pełne czułości przedstawienie tego, co wydarzyło się w Betlejem tej nocy. I tak jak pasterze odwiedzili tę grotę, tak i my przeżywamy te wydarzenia, kiedy odwiedzamy Pana Jezusa, gdziekolwiek jesteśmy. Tak jak my odwiedzamy szopkę, tak i Syn Boży przychodzi nas odwiedzić i zanurzyć się w naszym człowieczeństwie, kiedy my zanurzamy się w Jego obecności, łagodnej, czułej i miłosiernej. Jezus dotrzymuje nam towarzystwa nawet wtedy, gdy pośród nas panuje dystans i czujemy się osamotnieni” – piszą franciszkanie we wprowadzeniu do video mappingu, który można oglądać też na stronie internetowej www.nataledifrancesco.it
Trasa, którą wyznacza video mapping wiedzie od katedry św. Rufina, przez główny plac miasta (Piazza del Municipio), aż do Bazyliki św. Franciszka. Zaprezentowane freski Giotta przedstawiają sceny Zwiastowania i Bożego Narodzenia, wymalowane we wnętrzu bazyliki. Animacje, na które składa się efektowna gra świateł połączona ze średniowiecznymi obrazami można oglądać do 6 stycznia.
azr (KAI) / Asyż