Antologia tekstów o modlitwie stanowi specyficzne uzupełnienie do wydanego już w wydawnictwie KONTRAST czterotomowego cyklu „Fundamenty chrześcijaństwa”. Zachęca do „odświeżonego” spojrzenia na styl ludzkiej egzystencji.
Modlitwa jest „rozmową z Bogiem”. Do Boga zwraca się chrześci- janin – człowiek, który „idzie za Jezusem”, idzie z Jezusem. Często jednak traktujemy modlitwę jako rozmowę z sobą samym, zamknięcie w kręgu własnych spraw, a nie „wejście na drogę”. Ważne, by modlitwa była czasem refleksji nad codziennością, wypływającej z doświadczenia „drogi z Jezusem”. Dlatego w antologii PANIE, NAUCZ NAS MODLIĆ SIĘ sięgniemy obficie do tekstów ukazujących bogactwo drogi wspól- noty wiary, jaką jest Kościół.
- Teresa z Ávili, Nada te turbe – dedykacja
- Franciszek, papież, Jezus jest towarzyszem naszego pielgrzymowania – zamiast Wstępu
- Ojcowie Kościoła (Teksty wybrane)
- Tomáš Špidlík SJ, Modlić się sercem. Wprowadzenie w modlitwę
- Marko Rupnik SJ, Paolo Ruffini, Jak komunikować piękno Kościoła w czasie tak trudnym jak nasz? Francesco Rossi de Gasperis SJ, Modlić się Psalmami
- Francesco Rossi de Gasperis SJ, Jezu, ufam Tobie! Maryjo – Matko Odkupiciela, módl się za nami! Francesco Rossi de Gasperis SJ, Skała, która nas zrodziła. Modlitewna droga z Jezusem w codzienności
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w istocie posiadamy jedynie własną wolność. Wolność ograniczoną i uwarunkowaną, ale wolność czynienia czegoś lub nie. Dziesiątki drobnych wyborów ujawniają każdego dnia wolność, jaką daje nam Bóg, tę wolność, którą winniśmy Mu oddać (Przyjmij, Panie, całą moją wolność… – wypowie Ignacy Loyola). Dzięki modlitewnemu spojrzeniu styl codzien- nego życia będzie uwzględniał prośbę Jezusa do uczniów, by klimatem życia, który tworzą, stylem życia, a nie deklaracjami i pohukiwaniem, starali się być solą ziemi i światłem świata…
Zawarte w Antologii rozważania pomogą odczytać poprzez modlitwę, jak wyraża się wolność Jezusa. Ewangelie podają nam fakty, wydarzenia, słowa należące do przeszłości. Jeśli potraktujemy je jako znaki, przykłady, ślady – których nie możemy powtórzyć dosłownie po ponad dwóch tysiącleciach w innych warunkach – dotrzemy do Jego świadomości, Jego wolności, do Jego „Ja”. Trwamy przecież przy tym samym Panu. W tej wolności ukazuje się duch synostwa Jezusa, którego, dzięki pośrednictwu Ducha Świętego, możemy naśladować i do którego winniśmy dorastać.
Teksty Ojców Kościoła pokazują, z jaką żywotnością pierwsze wieki chrześcijaństwa przyjmowały świadectwo uczniów o Jezusie. Odsłaniają, jak wspaniale łączono je z konkretem codzienności, z umac- nianiem wspólnoty; w jaki sposób droga życia wiązała się z modlitwą. Próg Antologii o modlitwie przestąpimy właśnie z Ojcami, którzy wprowadzą nas w świat bardziej dojrzałej modlitwy.
ks. Andrzej Koprowski SJ (tłumacz)
Bogusław Spurgjasz (wydawca)